• ساعت : ۱۲:۲۳:۱۰
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۲/۱۷ 
  • تعداد بازدید : 229
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان خبر داد :
2 اثر دیگر از تأسیسات قدیمی صنعت نفت در مسجدسلیمان ثبت ملی شدند
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان از ثبت 2 اثر دیگر از تأسیسات قدیمی صنعت نفت بعنوان ثبت فرهنگی و ملی خبر داد .
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان از ثبت 2 اثر دیگر از تأسیسات قدیمی صنعت نفت بعنوان ثبت فرهنگی و ملی خبر داد .  
به گزارش روابط عمومی شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان ، مهندس قباد ناصری با اعلام این خبر افزود : پس از مذاکرات متعدد و پیگیری های فراوان با سازمان میراث فرهنگی کشور ، تأسیسات نفتی بی بیان شامل کارخانه تقطیر – پالایشگاه و کارخانه گوگرد سازی بعنوان یک اثر فرهنگی و ملی پذیرفته و ثبت شدند . 
وی افزود : براساس نامه رسمی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور این دو اثر پس از انجام تشریفات قانونی با شماره های 31725 و 31724 در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردیده است . 
وی با اشاره به اینکه پیش از این نیز کارخانه تولید برق تمبی نیز بعنوان یک اثر ملی و فرهنگی ثبت شده است اظهار داشت : ثبت این تأسیسات نفتی متضمن حفظ هویت و پیشینه تاریخی صنعت نفت در این منطقه و راه اندازی موزه گنجینه نفت در این منطقه را اهمیتی مضاعف می بخشد . 
لازم به توضیح است که مقارن با کشف و فوران نفت در تاریخ پنجم خرداد 1287 خورشیدی از چاه شماره یک مسجدسلیمان ، صنعت نفت در ایران شکل گرفت و تأسیسات مورد نیاز صنعت نفت از قبیل کارخانه تقطیر ، کارخانه گوگرد ، پالایشگاه نفت ، کارخانه تولید برق و سایر تأسیسات در این منطقه برای نخستین بار در کشور ایجاد و احداث شد . 
نگارش و انتشار خبر : دانوش صالحی 

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    V5.7.4.0